Bezprzewodowy system detekcji wycieku WaterControl

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://hurtownieinstalacyjne.pl/http://hurtownieinstalacyjne.pl/http://hurtownieinstalacyjne.pl/http://hurtownieinstalacyjne.pl/images/biuletyn/domek_enocean.jpg
There was a problem loading image http://hurtownieinstalacyjne.pl/http://hurtownieinstalacyjne.pl/http://hurtownieinstalacyjne.pl/http://hurtownieinstalacyjne.pl/images/biuletyn/domek_enocean.jpg

b_100_100_16777215_00_http___hurtownieinstalacyjne.pl_images_biuletyn_afriso1.jpgSystemy pozwalające sprawować kontrolę nad wszystkimi instalacjami w budynku szczególnie mocno rozwinęły się w dużych obiektach – biurowcach czy galeriach handlowych. Wysokie koszty i technologiczne zaawansowanie nie pozwoliły im zająć znaczącego miejsca w budownictwie jednorodzinnym. Systemy skonstruowane przez Afriso w oparciu o bezprzewodową transmisję danych EnOcean® zmieniają ten trend.

Bezprzewodowy system detekcji wycieku WaterControl pozwala na zabezpieczenie domu przed zalaniem wskutek wycieku wody z instalacji wodociągowej. Centrala sterująca WaterControl zamontowana w pobliżu przyłącza wodociągowego kieruje pracą kulowego zaworu odcinającego. Odpowiada on za odcinanie dopływu wody wodociągowej do obiektu natychmiast po tym, gdy czujniki wykryją jej wyciek.

domek_enocean.jpgCentrala WaterControl komunikuje się bezprzewodowo z czujnikami wycieku wody z wykorzystaniem technologii radiowej EnOcean®. Jest to nowoczesna forma komunikacji, która do stabilnej i pewnej łączności wymaga minimalnej ilości energii. Po wykryciu wycieku czujnik ECO uruchamia alarm w ciągu ok. 1 minuty. Oprócz detektorów ECO możliwe jest zastosowanie precyzyjniejszych czujników CON o jeszcze krótszym czasie reakcji. Centralę WaterControl można połączyć z maksymalnie 10 czujnikami wycieku ECO i 20 czujnikami CON. Daje to niemal nieograniczone możliwości monitorowania całego budynku – od pralni, przez kotłownię aż po garaż.

Szerokie wykorzystanie technologii bezprzewodowej w komunikacji urządzeń odpowiedzialnych za zarządzanie budynkiem było pewnym przełomem. Montaż całego systemu stał się o wiele łatwiejszy, zaś sam system stał się bardzo elastyczny. Brak kabli pomiędzy centralą a czujnikami wycieku umożliwia montaż systemu zarówno w nowobudowanym budynku, jak i na instalacji już działającej. Niewielkim kosztem można zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami wycieku wody.

Błażej Wojciechowski
www.afriso.pl